Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja pamięci

Pamięć

Podobnie jak ludzie, komputery w dużym stopniu polegają na pamięci. Muszą przetwarzać i przechowywać dane, tak jak my. Jednak komputery przechowują dane w plikach cyfrowy format, co oznacza, że ​​informacje można zawsze wywołać dokładnie w taki sposób, w jaki zostały zapisane. Ponadto, w przeciwieństwie do naszej pamięci, pamięć komputera nie pogarsza się z czasem.

Chociaż pamięć może odnosić się do dowolnego nośnika przechowywania danych, zwykle się do niej odnosi RAMlub pamięć o dostępie swobodnym. Po uruchomieniu komputer ładuje system operacyjny do swojej pamięci lub pamięci RAM. Umożliwia to komputerowi dostęp do funkcji systemowych, takich jak obsługa kliknięć myszą i naciśnięć klawiszy, ponieważ wszystkie programy obsługi zdarzeń są ładowane do pamięci RAM. Za każdym razem, gdy otwierasz program, interfejs i funkcje używane przez ten program są również ładowane do pamięci RAM.

RAM to rodzaj pamięci o bardzo dużej szybkości, dzięki czemu idealnie nadaje się do przechowywania aktywnych programów i procesów systemowych. Jest inny niż miejsce na dysku twardym w tej pamięci RAM składa się z fizycznych układów pamięci, podczas gdy dyski twarde to dyski magnetyczne, które wirują wewnątrz pliku dysk twardy. Dostęp do pamięci RAM jest znacznie szybszy niż dostęp do dysku twardego, ponieważ dostęp do pamięci RAM jest oparty na ładunkach elektrycznych, podczas gdy dysk twardy musi szukać właściwej części dysku przed uzyskaniem dostępu do danych. Jednak wszystkie informacje przechowywane w pamięci RAM są kasowane po wyłączeniu zasilania komputera. Z drugiej strony dysk twardy przechowuje dane magnetycznie, bez konieczności zasilania elektrycznego. Aby uzyskać więcej informacji na temat różnicy między pamięcią RAM a miejscem na dysku twardym, zobacz to Artykuł w Centrum pomocy.

Innym popularnym typem pamięci jest pamięci flash, który jest zwykle używany w przypadku małych urządzeń, takich jak aparaty cyfrowe, dyski USB typu keychain i przenośne odtwarzacze muzyki, takie jak iPod nano. Ten rodzaj pamięci, znany jako „elektrycznie kasowalna programowalna pamięć tylko do odczytu” (EEPROM), jest wygodny dla urządzeń przenośnych, ponieważ przechowuje informacje nawet wtedy, gdy jego źródło zasilania jest wyłączone, ale jest mniejszy i bardziej odporny niż dysk twardy.

Podsumowując, pamięć jest istotną częścią sposobu funkcjonowania komputerów i wielu urządzeń elektronicznych. Chociaż pamięć i pamięć RAM mogą być często używane jako synonimy, dobrze jest wiedzieć również o innych typach pamięci. Miejmy nadzieję, że będziesz w stanie przechowywać informacje, których się nauczyłeś we własnej pamięci.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję pamięci. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza pamięć i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję pamięci za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.