Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja PCI Express

PCI Express

Pierwszy przyszedł PCI, następnie PCI-X, a następnie PCI Express. PCI Express można skracać do PCIe lub, rzadziej i bardziej myląco, PCX. W przeciwieństwie do wcześniejszych standardów PCI, PCI Express nie wykorzystuje połączenia równoległego autobus struktura, ale zamiast tego jest to sieć połączeń szeregowych kontrolowana przez koncentrator na komputerze płyta główna. Dzięki temu karty PCI Express działają znacznie szybciej niż poprzednie karty PCI.

Ponieważ interfejs PCI Express jest połączeniem szeregowym, nie ma prędkości mierzonej w Megahercach, jak PCI lub PCI-X. Zamiast tego jego wydajność mierzy się szybkością przesyłania danych, która jest kilka razy większa niż w przypadku PCI-X. Ponadto PCI Express jest dostępny w implementacjach x1, x4, x8 i x16, co zwiększa przepustowość o odpowiednią kwotę. Jednak większe implementacje wymagają dłuższych gniazd PCI Express. Na przykład gniazdo x4 jest większe niż gniazdo x1, a gniazdo x16 jest większe niż gniazdo x8. Kartę PCI Express można włożyć do dowolnego gniazda, które jest wystarczająco duże. Na przykład karta x8 może być włożona do gniazda x16, ale nie do gniazda x1 lub x4.

Ponieważ połączenia PCI Express mogą obsługiwać tak szybkie szybkości przesyłania danych, mogą być używane do łączenia szybkich urządzeń, takich jak Gigabit Ethernet karty i wysokiej klasy karty graficzne. Z tego powodu PCI Express ma zastąpić zarówno PCI, jak i AGP znajomości. Na szczęście PCI Express został zaprojektowany tak, aby był wstecznie kompatybilny zarówno ze sprzętem, jak i oprogramowaniem PCI. Jednak aby użyć karty PCI Express, komputer musi mieć co najmniej jedno wolne gniazdo PCI Express.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję PCI Express. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza PCI Express i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję PCI Express za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.