Strona główna : Warunki oprogramowania : Definicja zwykłego tekstu

Plain Text

Dokumenty tekstowe są dostępne w dwóch wersjach - bogaty tekst i zwykły tekst. Zwykły tekst, jak można się domyślić, jest raczej prosty. Obsługuje standard ASCII znaków, w tym liczb, symboli i spacji, ale nie obsługuje żadnego typu formatowania tekstu. Dlatego nie można stosować stylów pogrubienia, kursywy ani podkreślenia, a także nie można używać innych stylów czcionki lub rozmiary czcionek w zwykłym dokumencie tekstowym.

Ponieważ zwykły tekst nie zawiera informacji o rozmiarach ani stylach tekstu, jest to najbardziej efektywny sposób przechowywania tekstu. Dokumenty ze zwykłym tekstem często zajmują mniej niż połowę rozmiaru dokumentów z tekstem sformatowanym, zawierających tę samą liczbę znaków. Dlatego pliki dziennika, które zawierają „dziennik” danych generowanych przez program, są zwykle przechowywane w formacie zwykłego tekstu.

Możesz użyć podstawowego edytora tekstu, takiego jak Notatnik lub WordPad (dla Windows) lub TextEdit (dla Mac), aby utworzyć zwykły dokument tekstowy. Inny przetwarzanie tekstu programy mogą również tworzyć dokumenty w postaci zwykłego tekstu, ale może być konieczne użycie opcji „Zapisz jako...”i wybierz opcję zwykłego tekstu podczas zapisywania pliku. Pamiętaj, że jeśli zmienisz dokument z tekstem sformatowanym na zwykły plik tekstowy, utracisz formatowanie zastosowane do tekstu.

Ponieważ konwersja tekstu sformatowanego na zwykły tekst usuwa formatowanie tekstu, proces ten można wykorzystać do usunięcia wszystkich stylów ze sformatowanego tekstu. Na przykład, jeśli używasz systemu Windows, możesz kopia tekst ze sformatowanego dokumentu i makaron do Notatnika, który obsługuje tylko zwykły tekst. Jeśli skopiujesz tekst, który właśnie wkleiłeś do Notatnika, niesformatowany tekst zostanie skopiowany do pliku schowek. Następnym razem, gdy wklejasz tekst, zostanie on wklejony jako zwykły tekst. Jeśli używasz komputera Mac, możesz zrobić to samo z TextEdit, ale ponieważ program obsługuje tekst sformatowany, musisz wybrać Format → Utwórz zwykły tekst po wklejeniu tekstu do programu.

Rozszerzenie pliku: . TXT

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję zwykłego tekstu. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza zwykły tekst i jest jednym z wielu terminów programowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję zwykłego tekstu za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.