Strona główna : Warunki oprogramowania : Definicja kodu źródłowego

Kod nieśmiertelności

Każdy program komputerowy jest napisany w języku programowania, takim jak Jawa, C / C ++lub Perl. Programy te zawierają od kilku do milionów wierszy tekstu, zwanych kodem źródłowym.

Kod źródłowy, często nazywany po prostu „źródłem” programu, zawiera deklaracje zmiennych, instrukcje, funkcje, pętle i inne instrukcje, które informują program, jak ma działać. Programiści mogą również dodawać komentarze do swojego kodu źródłowego, które wyjaśniają sekcje kodu. Te komentarze pomagają innym programistom uzyskać przynajmniej pewne wyobrażenie o tym, co robi kod źródłowy bez konieczności godzinnego rozszyfrowania go. Komentarze mogą być pomocne również dla pierwotnego programisty, jeśli od napisania kodu minęło wiele miesięcy lub lat.

Krótkie programy o nazwie skrypty można uruchomić bezpośrednio z kodu źródłowego za pomocą silnika skryptowego, takiego jak VBScript lub PHP silnik. Większość dużych programów wymaga jednak najpierw skompilowania kodu źródłowego, który tłumaczy kod na język zrozumiały dla komputera. W przypadku wprowadzenia zmian w kodzie źródłowym tych programów należy je ponownie uzupełnić, aby zmiany odniosły skutek w programie.

Małe programy mogą wykorzystywać tylko jeden plik kodu źródłowego, podczas gdy większe programy mogą odnosić się do setek, a nawet tysięcy plików. Posiadanie wielu plików źródłowych pomaga uporządkować program w różnych sekcjach. Posiadanie jednego pliku zawierającego każdą zmienną i funkcję może utrudnić zlokalizowanie określonych sekcji kodu. Bez względu na to, ile plików z kodem źródłowym użyto do utworzenia programu, najprawdopodobniej nie zobaczysz żadnego z oryginalnych plików na swoim komputerze. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie są połączone w jeden plik programu lub aplikacja, kiedy są kompilowane.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję kodu źródłowego. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza kod źródłowy i jest jednym z wielu terminów oprogramowania w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były poprawne technicznie, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję kodu źródłowego za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.