UEFI
Oznacza „Unified Extensible Firmware Interface”. UEFI to Interfejs który ładuje się blisko początku sekwencja rozruchowa i zapewnia niestandardowe opcje konfiguracji dla PC. Uważa się, że jest następcą BIOS i oferuje wiele korzyści, w tym mysz wsparcie, a Graficzny interfejs użytkownikai obsługę systemów 32-bitowych i 64-bitowych.
UEFI to ustandaryzowana wersja oryginalnej specyfikacji Extensible Firmware Interface (EFI) opracowanej przez firmę Intel. Zarządza nim Unified Extensible Firmware Interface Forum, w skład którego wchodzi ponad 250 firm członkowskich. Znormalizowane specyfikacje UEFI mają to zapewnić składniki z innego sprzęt komputerowy producenci mogą być rozpoznawani i kontrolowani za pośrednictwem UEFI.
Dostęp do UEFI
UEFI jest przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, więc wg domyślnym nie jest wyświetlany podczas procesu uruchamiania. Standardowym sposobem załadowania UEFI na większości komputerów z systemem Windows jest naciśnięcie przycisku Klawisz F2 podczas uruchamiania komputera. Zwykle klawisz należy nacisnąć, gdy pojawi się logo producenta (np. „Dell” lub „HP”). W systemie Windows 8 i 10 można również skorzystać z opcji Rozwiązywanie problemów, aby włączyć „Ustawienia oprogramowania układowego UEFI” przed następnym ponownym uruchomieniem.
Opcje konfiguracji dostępne w UEFI różnią się w zależności od producenta i modelu komputera. Zwykle możesz wykonywać zadania administracyjne, takie jak formatowanie i partycjonowanie urządzenia pamięci masowej. Możesz również zmienić swój dysk startowy i aktywuj lub dezaktywuj określone peryferia. Niektóre systemy nawet na to pozwalają podkręcenie Twój CPU lub uruchom komputer w energooszczędnym trybie „przyjaznym dla środowiska”.
UWAGA: Komputery Mac z procesorem Intel używają EFI do zarządzania konfiguracją sprzętu, ale interfejs UEFI nie jest dostępny podczas uruchamiania.