Strona główna : Warunki internetowe : Definicja bota

Bot

Bot (skrót od „robot”) to zautomatyzowany program który działa w Internecie. Niektóre boty działają automatycznie, podczas gdy inne wykonują polecenia tylko wtedy, gdy otrzymają określony wkład. Istnieje wiele różnych typów botów, ale niektóre typowe przykłady obejmują roboty sieciowe, boty pokojów rozmów sieciowych i złośliwe boty.

Przeszukiwacze sieci są używane przez wyszukiwarki do regularnego skanowania witryn internetowych. Te roboty „indeksują” witryny internetowe, podążając za linkami na każdej stronie. Przeszukiwacz zapisuje zawartość każdej strony podczas wyszukiwania wskaźnika. Używając złożonych plików algorytmów, wyszukiwarki mogą wyświetlać najbardziej trafne strony wykryte przez roboty sieciowe dla określonego wyszukiwania zapytania.

Boty czatowe były jednym z pierwszych typów automatycznych programów nazywanych „botami” i stały się popularne w latach 1990. XX wieku wraz z rozwojem Internetu pokoje chatowe. Te boty to skrypty, które wyszukują określone wzorce tekstowe przesłane przez uczestników czatu i odpowiadają za pomocą automatycznych działań. Na przykład bot chatowy może ostrzec użytkownika, jeśli jego język lub język są nieodpowiednie. Jeśli użytkownik nie zważa na ostrzeżenie, bot może wyrzucić użytkownika z kanału, a nawet zablokować mu powrót. Bardziej zaawansowany typ bota czatowego, zwany „chatterbotem”, może odpowiadać na wiadomości w prostym języku angielskim, sprawiając wrażenie prawdziwej osoby. Oba typy botów są używane do moderowania chatroomów, co eliminuje potrzebę indywidualnego monitorowania poszczególnych chatroomów.

Chociaż większość botów jest wykorzystywana do celów produkcyjnych, niektóre są brane pod uwagę jako malware, ponieważ pełnią one niepożądane funkcje. Na przykład spamboty przechwytują adresy e-mail z formularzy kontaktowych witryn internetowych, książek adresowych i programów pocztowych, a następnie dodają je do pliku spam listy mailingowej. Zgarniacze witryn pobierają całe strony internetowe, umożliwiając nieautoryzowane kopiowanie zawartości witryny. Boty  DoS wysyłają automatyczne żądania do witryn internetowych, przez co nie odpowiadają. Botnety, które składają się z wielu współpracujących ze sobą botów, mogą być wykorzystywane do uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do systemów komputerowych i infekowania komputerów wirusami.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję Bot. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Bot i jest jednym z wielu terminów internetowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję bota za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.