Strona główna : Terminy techniczne : Definicja NFC

NFC

Oznacza „Near Field Communication”. NFC ma krótki zasięg bezprzewodowy technologia umożliwiająca prostą i bezpieczną komunikację między urządzeniami elektronicznymi. Może być używany samodzielnie lub w połączeniu z innymi technologiami bezprzewodowymi, takimi jak Bluetooth.

Zasięg komunikacji NFC wynosi około 10 centymetrów. Można jednak użyć anteny, aby zwiększyć zasięg do 20 centymetrów. Ten krótki zasięg jest zamierzony, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ pozwala urządzeniom komunikować się tylko w bliskiej odległości od siebie. To sprawia, że ​​NFC idealnie nadaje się do bezpiecznych transakcji, takich jak płatności zbliżeniowe w kasie.

Jeżeli twój smartphone or SmartWatch obsługuje NFC, możesz włączyć opcję płatności zbliżeniowych, taką jak Apple Pay lub Android Pay. Po połączeniu karty kredytowej z urządzeniem możesz dokonywać płatności, po prostu zbliżając urządzenie do urządzenia płatniczego obsługującego technologię NFC.

Istnieje również wiele innych zastosowań NFC. Przykłady zawierają:

  • Opłata za przejazd środkami transportu publicznego, takimi jak autobus lub pociąg
  • Potwierdzenie biletu na koncert lub wydarzenie sportowe
  • Synchronizowanie danych treningowych z urządzenia fitness z urządzeniem
  • Przeglądanie ofert specjalnych w telefonie po wejściu do sklepu
  • Ładowanie informacji o artyście lub dziele sztuki w muzeum
  • Przedstawiamy mapę i powiązane informacje w parku narodowym
  • Ładowanie przetłumaczonego menu w restauracji
  • Zameldowanie i wymeldowanie w hotelu
  • Odblokowywanie zamka drzwi z obsługą NFC

NFC jest często postrzegane jako alternatywa dla QR kody, które wymagają zeskanowania kwadratowego kodu za pomocą urządzenia. Obie technologie są przeznaczone do transakcji bliskiego zasięgu, ale skanowanie kodów QR wymaga aparatu, a komunikacja NFC wymaga chipa komunikacji bliskiego zasięgu. Komunikacja NFC jest prawdopodobnie prostsza, ponieważ nie musisz ręcznie skanować niczego za pomocą swojego urządzenia. Dodatkowo NFC zapewnia dwukierunkową komunikację, podczas gdy skanowanie kodu QR jest transakcją jednokierunkową.

UWAGA: Ponieważ zasięg NFC jest ograniczony do kilku centymetrów, jest idealny do szybkiego data przelewy i transakcje. W przypadku komunikacji, która wymaga dłuższego czasu lub większej odległości, technologia przekazywania połączenia NFC może zostać użyta do przeniesienia połączenia na Bluetooth.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję NFC. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza NFC i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz, że ta definicja NFC jest pomocna, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.