Strona główna : Formaty plików : Definicja PNG

PNG

PNG, który można wymawiać jako „ping” lub „PNG”, jest skompresowany grafika rastrowa format. Jest powszechnie używany w sieci i często wybierany przez aplikacja grafika.

Format PNG został wprowadzony w 1994 roku po rozszerzeniu GIF i JPEG formaty istniały już od kilku lat. Dlatego PNG ma wiele zalet obu formatów. Na przykład obrazy PNG używają bezstratny kompresji jak pliki GIF, więc nie mają żadnych zamazań ani innych artefaktów, które mogą pojawiać się na obrazach JPEG. Format PNG obsługuje również kolory 24-bitowe, podobnie jak format JPEG, więc obraz PNG może zawierać ponad 16 milionów kolorów. Jest to znacząca różnica między GIF i PNG, ponieważ obrazy GIF mogą zawierać maksymalnie 256 kolorów.

W przeciwieństwie do formatów JPEG i GIF, format PNG obsługuje kanał alfa lub przestrzeń kolorów „RGBA”. Kanał alfa jest dodawany do trzech standardowych kanałów kolorów (czerwonego, zielonego i niebieskiego lub RGB) i zapewnia 256 poziomów przejrzystości. Obrazy JPEG nie obsługują przezroczystych pikseli, a obrazy GIF obsługują tylko całkowicie przezroczyste (nie częściowo nieprzezroczyste) piksele. Dlatego format PNG umożliwia twórcom stron internetowych i projektantom ikon przenikanie obrazu do przezroczystego tła zamiast do określonego koloru. PNG z kanałem alfa można umieścić na dowolnym kolorowym tle i zachować oryginalny wygląd, nawet wokół krawędzi.

Chociaż format obrazu PNG ma wiele zalet, nie nadaje się do wszystkich celów. Na przykład zdjęcia cyfrowe są nadal zwykle zapisywane w formacie JPEG, ponieważ pliki PNG zajmują znacznie więcej miejsca na dysku. Pliki GIF są nadal używane w animacjach, ponieważ nie można animować obrazów PNG. Ponadto od tego czasu pliki GIF są nadal używane na wielu stronach internetowych przeglądarki dopiero niedawno zapewnił pełną obsługę formatu PNG. Jednak teraz, gdy większość przeglądarek i programów do edycji obrazów obsługuje pliki PNG, stało się popularne format pliku dla twórców stron internetowych i grafików.

Rozszerzenie pliku: . PNG

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję PNG. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza PNG i jest jednym z wielu terminów formatów plików w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję PNG za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.