Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja SSD

SSD

Oznacza „dysk SSD”. Dysk SSD to rodzaj masy Urządzenie pamięci masowej podobny do dysk twardy (HDD). Obsługuje odczytywanie i zapisywanie danych oraz utrzymuje przechowywane dane w stanie trwałym nawet bez zasilania. Wewnętrzne dyski SSD łączą się z komputerem jak dysk twardy, przy użyciu standardu IDE or SATA połączeń.

Chociaż dyski SSD pełnią tę samą funkcję co dyski twarde, ich elementy wewnętrzne są bardzo różne. W przeciwieństwie do dysków twardych, dyski SSD nie mają żadnych ruchomych części (dlatego są nazywane stan stały dyski). Zamiast przechowywać dane na talerzach magnetycznych, dyski SSD przechowują dane przy użyciu plików pamięci flash. Ponieważ dyski SSD nie mają ruchomych części, nie muszą „kręcić się” w stanie uśpienia i nie muszą przesuwać głowicy dysku do różnych części dysku, aby uzyskać dostęp do danych. Dlatego dyski SSD mogą uzyskiwać dostęp do danych szybciej niż dyski twarde.

Dyski SSD mają również kilka innych zalet w porównaniu z dyskami twardymi. Na przykład wydajność odczytu dysku twardego spada, gdy dane są pofragmentowane lub podzielone na wiele lokalizacji na dysku. Wydajność odczytu dysku SSD nie zmniejsza się w zależności od miejsca przechowywania danych na dysku. W związku z tym defragmentacja dysk SSD nie jest konieczny. Ponieważ dyski SSD nie przechowują danych magnetycznie, nie są podatne na utratę danych z powodu silnych pól magnetycznych w pobliżu dysku. Ponadto, ponieważ dyski SSD nie mają ruchomych części, ryzyko awarii mechanicznej jest znacznie mniejsze. Dyski SSD są również lżejsze, cichsze i zużywają mniej energii niż dyski twarde. Właśnie dlatego dyski SSD stały się popularnym wyborem dla laptop komputery.

Chociaż dyski SSD mają wiele zalet w porównaniu z dyskami twardymi, mają również pewne wady. Ponieważ technologia SSD jest znacznie nowsza niż tradycyjna technologia dysków twardych, cena dysków SSD jest znacznie wyższa. Na początku 2011 r. Dyski SSD kosztowały około 10 razy więcej za jeden plik gigabyte jako dysk twardy. Dlatego większość sprzedawanych obecnie dysków SSD ma znacznie mniejszą pojemność niż porównywalne dyski twarde. Mają również ograniczoną liczbę lub cykle zapisu, co z czasem może spowodować pogorszenie ich wydajności. Na szczęście nowsze dyski SSD poprawiły niezawodność i powinny wystarczyć na kilka lat, zanim zauważalny będzie spadek wydajności. Ponieważ technologia SSD poprawia się, a ceny nadal spadają, jest prawdopodobne, że dyski półprzewodnikowe zaczną zastępować dyski twarde w większości zastosowań.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję dysku SSD. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza SSD i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję dysku SSD za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.