HDR
Oznacza „High Dynamic Range”. HDR to technologia, która poprawia zakres kolorów i kontrast w formacie cyfrowy wizerunek. Może być używany zarówno do zdjęć, jak i filmów, chociaż implementacje są różne.
Fotografia HDR
Tworzone jest zdjęcie HDR, które przechwytuje wiele obrazów z różnymi ekspozycjami w tym samym czasie. Zamiast robić pojedyncze zdjęcie, aparat wykonuje trzy lub więcej zdjęć w szybkiej sekwencji z różnymi wartościami ekspozycji. Na przykład plik aparat cyfrowy może zrobić jedno zdjęcie z ustawieniem ekspozycji -1, jedno z domyślną (automatyczną) ekspozycją i jedno z ustawieniem ekspozycji +1. Aparat (lub smartphone), a następnie łączy zdjęcia w jeden obraz.
Przetwarzanie obrazu HDR jest przydatne podczas robienia zdjęć scen o wysokim kontraście. Na przykład, jeśli stoisz przed oknem w słoneczny dzień, podświetlenie może spowodować, że automatyczna ekspozycja będzie zbyt niska, przez co Twoja twarz będzie wyglądać na ciemną. Jeśli dostosujesz ekspozycję, aby rozjaśnić twarz, okno stanie się zbyt jasne - prawdopodobnie całkowicie białe. Łącząc wiele ekspozycji, poziomy te można uśrednić, dzięki czemu Twoja twarz będzie widoczna na zdjęciu, nie prześwietlając światła za Tobą.
Wiele aparatów cyfrowych i smartfonów, takich jak iPhone, mają opcję HDR. Często możesz wybrać jedno z trzech różnych ustawień HDR - WYŁĄCZONY, WŁĄCZONY lub Automatyczny, które robią zdjęcia HDR tylko w sytuacjach o wysokim kontraście. Większość aparatów rejestruje również zwykłe zdjęcie w tym samym czasie, więc możesz wybrać między HDR lub zwykłym zdjęciem dla każdego przechwyconego obrazu HDR.
Wideo HDR
Wideo HDR jest przechwytywane w podobny sposób jak zdjęcie HDR. Każda scena jest rejestrowana z różnymi wartościami ekspozycji (lub różnymi ustawieniami ISO) w tym samym czasie. Sceny te są łączone ze sobą, tworząc jedno nagranie. Zwykle skutkuje to jaśniejszym wideo, chociaż może również tworzyć szarawy efekt, który może wyglądać nierealistycznie. Z tego powodu nagrania HDR są często modyfikowane w postprodukcji, zanim zostaną opublikowane.
Aby poprawnie wyświetlać wideo HDR, rozszerzenie urządzenie wyjściowe (na przykład telewizor lub komputer monitor) musi również obsługiwać HDR. Na przykład telewizor obsługujący HDR musi obsługiwać określone standardy wyjścia wideo. Obejmują one 10-bitowe kolory i co najmniej 90% przestrzeni kolorów DCI-P3, zakres RGB kolory zdefiniowane przez amerykański przemysł filmowy. Wyświetlacz HDR musi również obsługiwać określone formaty HDR, takie jak HDR10, Dolby Vision i Hybrid Log Gamma (HLG). Większość telewizorów HDR obsługuje wszystkie te standardy i można je aktualizować za pomocą firmware aktualizacje, które mogą być pobrany z Internetu.