Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja aparatu cyfrowego

Aparat cyfrowy

Aparat cyfrowy jest podobny do tradycyjnego aparatu na kliszę, ale rejestruje obrazy cyfrowo. Kiedy robisz zdjęcie aparatem cyfrowym, obraz jest zapisywany przez czujnik, zwany „naładowanym urządzeniem sprzężonym” lub CCD. Zamiast zapisywać zdjęcie na analog film jak tradycyjne aparaty, aparaty cyfrowe zapisują zdjęcia w formacie cyfrowym pamięć. Niektóre aparaty cyfrowe mają wbudowaną pamięć, ale większość używa rozszerzenia SD or Kompaktowa lampa karta.

Aparaty cyfrowe mają kilka zalet w stosunku do swoich analogowych odpowiedników. Podczas gdy rolki filmu zwykle mieszczą około 24 zdjęć, karty pamięci mogą pomieścić kilkaset, a nawet kilka tysięcy zdjęć na jednej karcie. Dlatego fotografowie mogą być znacznie bardziej liberalni w robieniu zdjęć. Ponieważ obrazy są przechwytywane cyfrowo, niechciane obrazy mogą być usunięte bezpośrednio w aparacie. Większość aparatów cyfrowych zawiera również mały LCD ekran, który pokazuje podgląd obrazu na żywo, co ułatwia uchwycenie idealnego obrazu. Kamery te zazwyczaj zawierają również opcję nagrywania wideo.

W przeszłości ludzie musieli zostawić klisze w miejscu przetwarzania zdjęć, aby wywołać zdjęcia. W przypadku aparatów cyfrowych możesz po prostu zaimportować zdjęcia do komputera za pomocą pliku USB kabel. Po zaimportowaniu zdjęć cyfrowych możesz opublikować je online lub wysłać pocztą e-mail do znajomych. Możesz je również edytować za pomocą oprogramowania do edycji zdjęć. Jeśli chcesz drukować papierowe egzemplarze zdjęć, możesz skorzystać z domowej drukarki lub usługi drukowania online.

Cyfrowe aparaty fotograficzne różnią się znacznie pod względem jakości. Najniższe są przenośne urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe i iPody które mają wbudowane aparaty cyfrowe. W średnim zakresie są standalone kamery typu „wskaż i strzelaj”, które mają dodatkowe funkcje i tryby robienia zdjęć. Na najwyższym poziomie są cyfrowe lustrzanki jednoobiektywowe (single lens reflex), które obsługują wymienne obiektywy. Te aparaty są używane przez profesjonalistów fotograficznych i robią duże zdjęcia rozkład obrazy z dokładnymi kolorami.

Chociaż wczesne aparaty cyfrowe nie działały tak dobrze, jak ich odpowiedniki na filmach, nowoczesne aparaty cyfrowe mogą teraz rejestrować obrazy o jeszcze wyższej jakości. Dzisiejsze aparaty typu „wskaż i strzelaj” mają teraz rozdzielczość powyżej 10 megapikseli, co pozwala im robić krystalicznie czyste obrazy. Koncentrują się również i rejestrują obrazy znacznie szybciej niż wcześniej, co zapewnia im szybkość reakcji kamer analogowych. Te ulepszenia, wraz z wieloma zaletami fotografii cyfrowej, są powodem, dla którego prawie wszyscy fotografowie przeszli na cyfrowe.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję aparatu cyfrowego. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza aparat cyfrowy i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz, że ta definicja aparatu cyfrowego jest pomocna, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.