Strona główna : Terminy techniczne : Rozdzielczość 4K

4K

4K to standard wyświetlania obejmujący telewizory, monitoryi inny sprzęt wideo obsługujący poziomy rozkład około 4,000 pikseli. Najpopularniejszym standardem 4K jest Ultra HD (lub UHD), który ma rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli (3,840 pikseli szerokości i 2,160 pikseli wysokości). Jest to dokładnie dwa razy większa rozdzielczość niż HDTV (1920 x 1080) i ma identyczny współczynnik proporcji 16 x 9.

Masowa produkcja telewizorów 4K rozpoczęła się w 2013 roku. Sony, Panasonic, Samsung, LG, Sharp i inni producenci oferują obecnie telewizory 4K obok swoich telewizorów HDTV. Kilka firm wypuściło urządzenia do przechwytywania wideo o wysokiej rozdzielczości przed 2013 rokiem, aby treści wideo 4K były dostępne dla nowych telewizorów. Na przykład Canon, JVC i inne firmy wypuściły cyfrowe kamery wideo 4K w 2012 roku. RED wypuścił RED ONE w 2007 roku, który utorował drogę dla urządzeń 4K, które pojawią się w następnych latach.

Chociaż 4K jest często używane w odniesieniu do telewizji, może również odnosić się do monitorów komputerowych o wysokiej rozdzielczości. Na przykład kilka sprzęt komputerowy producenci oferują obecnie wyświetlacze 4K, które można również nazwać monitorami Hi-DPI lub wyświetlacze Retina. Najpopularniejsza rozdzielczość monitorów Hi-DPI to 3840 x 2160, chociaż niektóre wyświetlacze mają szersze proporcje i rozdzielczość 4096 x 2160.

UWAGA: Telewizory 4K można również nazywać telewizorami UHDTV (w przeciwieństwie do telewizorów HD). Jednak wyrażenie „telewizja 4K” jest częściej używane w marketingu.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję 4K. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza 4K i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję 4K za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.