Strona główna : Warunki oprogramowania : Definicja antyaliasingu

Wygładzanie krawędzi

Antyaliasing obrazu to wygładzanie krawędzi i kolorów w programie cyfrowy obrazy i czcionki. Sprawia, że ​​krawędzie wydają się mniej postrzępione i pomaga mieszać kolory w naturalny sposób.

Aby zrozumieć antyaliasing, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, czym jest aliasing. Aliasing obrazu to efekt „postrzępionej krawędzi” spowodowany odwzorowaniem zakrzywionych i ukośnych kształtów na kwadrat pikseli. Poziome i pionowe linie można idealnie odwzorować na kwadratowe piksele, ale należy oszacować linie ustawione pod kątem i zakrzywione. Jeśli piksele wzdłuż krawędzi są włączone lub wyłączone, w rezultacie powstaje postrzępiona krawędź, nazywana również „krokiem po schodach” lub aliasowaniem.

Antyaliasing wygładza krawędzie, szacując kolory wzdłuż każdej krawędzi. Zamiast włączać lub wyłączać piksele, są one gdzieś pomiędzy. Na przykład czarna ukośna linia na białym tle może przedstawiać odcienie jasnej i ciemnej szarości zamiast czerni i bieli. Niebieskie koło na żółtym tle może mieć na krawędziach odcienie niebieskiego, żółtego i zielonego zamiast jednolitego niebieskiego i żółtego.

Cel antyaliasingu algorytm polega na tym, aby obraz cyfrowy wyglądał naturalnie, gdy ogląda się go z typowej odległości. Podczas powiększania wygładzone obrazy i tekst mogą być rozmyte ze względu na szacowaną liczbę pikseli.

Aliasing jest najbardziej zauważalny na ekranach z niskim poziomem DPI (punktów na cal). Nowoczesne ekrany HiDPI mają gęstszą siatkę pikseli, które mogą dokładniej odwzorowywać krawędzie. Jednak nawet ekrany HiDPI nadal korzystają z antyaliasingu.

UWAGA: Antyaliasing w dźwięku cyfrowym to usuwanie niechcianych elementów częstotliwości od próbkowane dźwięku.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję antyaliasingu. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza antyaliasing i jest jednym z wielu terminów programowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz, że ta definicja antyaliasingu jest pomocna, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.