Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja APU

APU

APU to edytor który obejmuje zarówno CPU i GPU na jednym chipie. Nazwa „APU” została wymyślona przez firmę AMD, która wydała pierwszy APU w styczniu 2011 roku.

Przez wiele lat procesory obsługiwały wszystkie obliczenia niezwiązane z grafiką, podczas gdy procesory GPU były używane tylko do operacji graficznych. Wraz ze wzrostem wydajności GPU sprzęt komputerowy producenci i oprogramowanie programiści zdali sobie sprawę, że układy GPU mają wiele niewykorzystanego potencjału. Dlatego zaczęli szukać sposobów na odciążenie niektórych obliczeń systemowych na GPU. Ta strategia, zwana „przetwarzaniem równoległym”, umożliwia GPU wykonywanie obliczeń obok procesora, poprawiając ogólną wydajność.

APU idzie o krok dalej w obliczeniach równoległych, usuwając rozszerzenie autobus między procesorem a GPU i integrując obie jednostki w tym samym układzie. Ponieważ magistrala jest głównym wąskim gardłem w przetwarzaniu równoległym, jednostka APU jest bardziej wydajna niż oddzielny procesor i GPU. Chociaż ta strategia może nie mieć sensu w przypadku komputery stacjonarne z dedykowanym karty graficzne, może przynieść znaczący wzrost wydajności laptopy i inne urządzenia mobilne ze zintegrowanymi układami graficznymi.

UWAGA: Chociaż procesory Intel nie są nazywane APU, nowoczesne Intel architektur, takie jak Sandy Bridge i Ivy Bridge są zaprojektowane ze zintegrowanymi procesorami i procesorami graficznymi. Te układy są czasami nazywane „procesorami hybrydowymi”, ponieważ zawierają zarówno jednostkę centralną, jak i jednostkę przetwarzania grafiki.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję APU. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza APU i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były poprawne technicznie, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję APU za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.