Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja dysku twardego

HDD

Oznacza „dysk twardy”. „Dysk twardy” jest często używany zamiennie z terminem „dysk twardy"I"dysk twardy„Jednak termin„ dysk twardy ”jest technicznie najbardziej dokładny, ponieważ„ dysk twardy ”jest skrótem od słowa„ dysk twardy ”, a„ dysk twardy ”w rzeczywistości znajduje się na dysku twardym.

Dysk twardy jest najczęściej Urządzenie pamięci masowej używane do przechowywania data. Większość komputerów wyprodukowanych w latach 1980., 1990. i 2000. zawiera wewnętrzny dysk twardy. Pierwszy komputery miał dyski twarde, które były mniejsze niż jeden megabajt rozmiar, podczas gdy nowoczesne dyski twarde mogą zawierać ich kilka terabajty danych. Niektóre komputery stacjonarne mają wiele wewnętrznych dysków twardych i Zewnętrzne dyski twarde są często używane do dodatkowego przechowywania lub backup celów.

Dyski twarde są nieulotne, co oznacza, że ​​nie potrzebują zasilania elektrycznego do utrzymania danych. Przechowują dane magnetycznie za pomocą serii obracających się talerzy lub dysków magnetycznych, które nagrywają indywidualnie Bity jako jedynki i zera. Dane są zapisywane przy użyciu głowicy zapisującej, która zapisuje bity na dysku. Do odczytu danych z dysku używana jest głowica odczytująca. Obie te głowice znajdują się na końcu stożkowego metalowego elementu zwanego ramieniem siłownika. Wyglądem przypomina gramofon, ale dysk twardy obraca się setki razy szybciej niż płyta. Dodatkowo dysk twardy odczytuje dane cyfrowo, podczas gdy gramofon przechwytuje plik analog sygnał.

Dyski twarde mają wiele kształtów i rozmiarów, ale modele 3.5-calowe są najczęściej używane w formatach komputery stacjonarne, a modele 2.5-calowe zwykle znajdują się w laptopy. Typowy konsumencki dysk twardy ma prędkość obrotową 7200 obr / min, ale niektóre zaawansowane dyski twarde działają z prędkością nawet 15,000 4800 obr / min. Dyski twarde do laptopów zwykle działają z prędkością 5400 lub XNUMX obr./min. Nawet przy największej prędkości obrotowej dyski twarde są nadal ograniczone przez „czas wyszukiwania” głowicy dysku. W związku z tym, Dyski SSD, które nie mają głowicy dysku, stały się w ostatnich latach popularną wysokowydajną alternatywą dla dysków twardych.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję dysku twardego. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza dysk twardy i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję dysku twardego za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z powyższych linków cytowania.