Strona główna : Warunki oprogramowania : Definicja kompresji mediów

Kompresja mediów

jak kompresja plikucelem kompresji multimediów jest zmniejszenie rozmiaru pliku i oszczędność miejsca na dysku. Jednak kompresja multimediów Algorytmy są specyficzne dla określonych typów głoska bezdźwięczna, takie jak obraz, dźwięk i wideo akta.

Większość popularnych formatów graficznych używa pewnego typu kompresja. Trzy z najczęstszych to JPEG, GIF, PNG. Kompresja JPEG, która jest powszechnie stosowana w przypadku zdjęć cyfrowych, obejmuje rozszerzenie stratny algorytm kompresji, który uśrednia pobliskie kolory i usuwa różnice kolorów, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Kompresja GIF redukuje paletę kolorów obrazu do 256 kolorów lub mniej, co zapewnia skuteczny sposób reprezentowania każdego koloru w obrazie. Kompresja PNG wykorzystuje rozszerzenie bezstratny algorytm kompresji filtrujący dane obrazu i przewidujący piksel kolory na podstawie innych pobliskich pikseli. Chociaż każdy z tych algorytmów działa na różne sposoby, wszystkie można wykorzystać do znacznego zmniejszenia rozmiaru pliku nieskompresowanego obrazu.

Kilka popularnych plików audio formaty plików użyj także kompresji, aby zaoszczędzić miejsce na dysku. Popularne formaty audio, takie jak MP3 i M4A wykorzystują algorytmy kompresji, które usuwają niesłyszalne częstotliwości i redukują dynamikę dźwięku. Ponieważ nieskompresowane pliki audio, takie jak pliki AIFF i WAVE, zajmują dużo miejsca na dysku, często są one kompresowane jako pliki MP3 lub M4A, zanim zostaną rozpowszechnione w Internecie. Pliki te mają zazwyczaj około jednej dziesiątej rozmiaru oryginalnych plików audio i mają prawie identyczną jakość dźwięku.

Większość plików wideo jest również kompresowana. Popularne formaty wideo, takie jak MPEG i DivX kompresuje wideo przy użyciu określonego pliku kodek. Każdy kodek używa niestandardowego algorytmu, który usuwa zbędne informacje z wideo. Na przykład, jeśli tło wideo nie zmienia się przez chwilę, kodek może zmniejszyć rozmiar pliku, nie przerysowując tła w każdej klatce. Kodek wideo może również zawierać kompresję audio w celu zmniejszenia rozmiaru ścieżki dźwiękowej. Ponieważ zakodowane filmy wideo są dekodowane podczas odtwarzania, kodek użyty do kodowania wideo musi być również dostępny, aby zdekodować wideo. Dlatego, aby odtworzyć skompresowany plik wideo na komputerze, odtwarzacz wideo oprogramowanie musi mieć zainstalowany odpowiedni kodek.

Powiązane rozszerzenia plików: . JPG, . Gif, . PNG, .MP3, .M4A, .MPG, .DIVX.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję kompresji mediów. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza kompresja mediów i jest jednym z wielu terminów programowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz, że ta definicja kompresji mediów jest pomocna, możesz się do niej odwołać, korzystając z linków cytowania powyżej.