Strona główna : Terminy techniczne : Definicja OpenCL

OpenCL

Oznacza „Open Computing Language”. OpenCL to otwarty standard dla cross-platform, programowanie równoległe. Został pierwotnie opracowany przez Apple w 2008 roku, a obecnie jest obsługiwany przez grupę Khronos. Pierwszy główny system operacyjny do obsługi OpenCL był Pantera śnieżna (Mac OS X 10.6), który został wydany w 2009 roku.

OpenCL zapewnia API co pozwala na oprogramowanie programów aby uzyskać dostęp do wielu plików Procesory jednocześnie, aby wykonać przetwarzanie równoległe. Przykłady zawierają procesory, GPU, cyfrowe procesory sygnałowe (DSP) i programowalne przez użytkownika tablice bramek (FPGA). Rozdzielając obciążenie obliczeniowe na wiele procesorów, OpenCL zwiększa wydajność przetwarzania i może znacznie poprawić wydajność programu.

Chociaż OpenCL obsługuje wiele różnych typów procesorów, jest przede wszystkim używany do uzyskiwania dostępu do GPU do ogólnych zadań obliczeniowych. Ta technika, zwana również GPGPU, wykorzystuje moc obliczeniową procesora graficznego i pozwala mu wspomagać procesor w wykonywaniu obliczeń. Przed OpenCL procesor graficzny często pozostawał bezczynny, podczas gdy procesor pracował z pełną wydajnością. OpenCL umożliwia GPU wspomaganie procesora w przetwarzaniu obliczeń niezwiązanych z grafiką.

Aby skorzystać z OpenCL, zarówno sprzęt komputerowy a oprogramowanie musi obsługiwać interfejs API OpenCL. Ze względu na przewagę wydajności, OpenCL zapewnia większość karty graficzne opracowany przez NVIDIA i AMD obsługuje teraz OpenCL. Wiele mobilnych procesorów graficznych, takich jak te używane w smartfonach i tabletach, również obsługuje OpenCL.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję OpenCL. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza OpenCL i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję OpenCL za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.