Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja nośnika optycznego

Nośniki optyczne

Mediaw świecie komputerów odnosi się do różnych typów przechowywania danych. Na przykład, dyski twarde, CD, DVD, USB dyski to różne typy nośników. Nośniki optyczne to dyski odczytywane przez laser. Obejmuje to dyski CD-ROM, DVD-ROM i wszystkie odmiany tych dwóch formatów - CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD + R, Blu-ray, i wiele innych.

Nośniki optyczne zazwyczaj nie mają tak szybkiego czasu wyszukiwania jak dyski twarde (czas potrzebny do uzyskania dostępu do informacji w różnych częściach dysku), ale mają wiele innych zalet. Ponieważ dyski optyczne nie są oparte na ładunkach magnetycznych, jak dyski twarde, dyski mają mniejsze prawdopodobieństwo utraty danych i mają dłuższy okres przechowywania - około siedem razy dłuższy niż nośniki magnetyczne. Dyski są również trwalsze niż dyski twarde i są znacznie tańsze w produkcji, dzięki czemu doskonale nadają się do tworzenia kopii zapasowych i przesyłania niewielkich ilości danych między różnymi komputerami.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję nośnika optycznego. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza nośnik optyczny i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję nośnika optycznego za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.