Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja rezystora

rezystor

Rezystor to element elektryczny, który ogranicza przepływ prądu elektrycznego. Można użyć jednego lub więcej rezystorów, aby zapewnić odpowiednią ilość prądu do określonego składniki w urządzeniu elektronicznym.

Rezystory są często przylutowywane do Płytka drukowana aby ograniczyć ilość prądu przepływającego do różnych ścieżek elektrycznych. Jeśli do elementu dociera zbyt mały prąd, może on nie działać. Przepuszczanie zbyt dużego prądu może spowodować uszkodzenie elementu. Dlatego rezystory odgrywają ważną rolę w obwodzie elektronicznym.

Istnieje kilka rodzajów rezystorów, ale większość składa się z węgla i materiału izolacyjnego, takiego jak ceramika. Prąd płynie jednym końcem, a pozostały prąd płynie drugim. Wynikowy prąd jest odwrotnie proporcjonalny do rezystancji. Jest to zdefiniowane w prawie Ohma, które mówi, że prąd (I) jest równy napięciu (V) podzielonemu przez rezystancję (R).

I = V / R

Rezystory są często oznaczone kolorami, aby wizualnie przedstawić ich poziomy oporu. Na przykład typowy rezystor osiowo-wyprowadzeniowy ma kształt cylindryczny i kilka kolorowych pasków. Pierwsze kilka pasków reprezentuje cyfry, po których następuje pasek, który reprezentuje mnożnik (10x, 100x itd.) Na drugim końcu znajduje się pasek reprezentujący tolerancję, która określa dokładność rezystora. Niektóre rezystory zawierają również jeszcze jedno pasmo, które reprezentuje współczynnik temperaturowy.

UWAGA: Rezystory są przedstawione na schematach obwodów za pomocą poszarpanej linii. Zwykle są oznaczone jako R1, R2, R3 itd.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję rezystora. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Resistor i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję rezystora za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.