Strona główna : Terminy techniczne : Definicja RAW aparatu

Aparat RAW

Obraz RAW z aparatu to nieprzetworzone zdjęcie wykonane za pomocą pliku aparat cyfrowy. Zawiera nieprzetworzone dane obrazu przechwycone przez czujnik aparatu (lub CCD), zapisane we własnym zakresie format pliku specyficzne dla producenta aparatu.

By domyślnymwiększość aparatów cyfrowych przetwarza i kompresuje zdjęcia w formacie JPEG pliki natychmiast po przechwyceniu obrazu. Na etapie przetwarzania automatycznie stosowana jest odpowiednia korekcja kolorów, a kompresja JPEG znacznie zmniejsza rozmiar pliku. Rezultatem jest wydajnie przetworzony obraz JPEG.

Chociaż obrazy JPEG nadają się do większości zastosowań, profesjonalni fotografowie i entuzjaści fotografii wolą kontrolować sposób przetwarzania każdego obrazu. Dlatego wiele wysokiej klasy aparatów ma możliwość robienia zdjęć w trybie RAW zamiast JPEG. Surowe pliki są nieprzetworzone, co pozwala fotografowi dostosować ustawienia, takie jak ekspozycja, balans bielii nasycenie po przechwyceniu obrazu. Zamiast aplikować stratny Kompresja JPEG, która obniża jakość obrazu, tryb RAW zapisuje pliki w formacie bezstratnie skompresowany format.

Ponieważ pliki RAW z aparatu są nieskompresowane, zajmują więcej miejsca niż typowe obrazy JPEG. W rzeczywistości pliki RAW często wymagają od 5 do 10 razy więcej miejsca na dysku dla każdego przechwyconego obrazu. Dlatego jeśli planujesz fotografować w trybie RAW, będziesz chciał mieć w aparacie dużą kartę pamięci.

Przeglądanie plików RAW z aparatu

Ponieważ pliki RAW aparatu nie są zapisywane w standardowym formacie obrazu, programy do przeglądania obrazów mogą ich nie rozpoznać. Nawet jeśli program obsługuje format Canon RAW, może nie rozpoznać pliku RAW zapisanego przez nowo wprowadzony aparat Canon. Dlatego producenci aparatów często dołączają do swoich zaawansowanych aparatów oprogramowanie do edycji zdjęć w formacie RAW. Dodatkowo popularne system operacyjny a programy są regularnie aktualizowane i obsługują nowe formaty RAW.

Rozszerzenia plików: .ARW (Sony), .CR2 (Kanon), .DCR (Kodak), .DNG (Cegła suszona na słońcu), .WŁASNOŚĆ (Epson), .NEF (Nikon), .ORF (Olympus), .PEF (Pentax), .PÓŁKA (Fuji), Rozszerzenie pliku RW2 (Panasonic)

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję formatu Camera RAW. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza Camera RAW i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję RAW aparatu za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.