CAN
Oznacza „Campus Area Network”. CAN to sieć który obejmuje kampus edukacyjny lub korporacyjny. Przykłady obejmują szkoły podstawowe, kampusy uniwersyteckie i budynki korporacyjne.
Sieć kampusowa jest większa niż sieć lokalna LAN ponieważ może obejmować wiele budynków na określonym obszarze. Większość sieci CAN składa się z kilku sieci LAN połączonych za pomocą przełączników i routerów, które łączą się, tworząc jedną sieć. Działają podobnie do sieci LAN, ponieważ użytkownicy z dostępem do sieci (przewodowej lub bezprzewodowej) może komunikować się bezpośrednio z innymi systemami w sieci.
Dwie główne zalety CAN to bezpieczeństwo i szybkość.
Bezpieczeństwo
W przeciwieństwie do sieci rozległej (WAN), CAN jest zarządzany i utrzymywany przez jedną jednostkę, taką jak kampus zespołu IT. Administratorzy sieci mogą monitorować, zezwalać i ograniczać dostęp do sieci. Zapory są zwykle umieszczane między CAN a Internetem do ochrony sieci przed nieautoryzowanym dostępem. Firewall lub serwer proxy mogą również służyć do ograniczania stron internetowych lub portów internetowych użytkownikom mającym dostęp.
Prędkość
Ponieważ komunikacja w sieci CAN odbywa się w sieci lokalnej, prędkości przesyłania danych między systemami w sieci są często wyższe niż typowe prędkości Internetu. Ułatwia to udostępnianie dużych plików innym użytkownikom w sieci. Na przykład może to zająć kilka godzin na przesłanie długiego filmu do kolegi przez Internet, ale transfer może zająć tylko kilka minut przez CAN.
UWAGA: CAN może również oznaczać „Corporate Area Network” lub „Controller Area Network”.