Strona główna : Terminy techniczne : Definicja CAN

CAN

Oznacza „Campus Area Network”. CAN to sieć który obejmuje kampus edukacyjny lub korporacyjny. Przykłady obejmują szkoły podstawowe, kampusy uniwersyteckie i budynki korporacyjne.

Sieć kampusowa jest większa niż sieć lokalna LAN ponieważ może obejmować wiele budynków na określonym obszarze. Większość sieci CAN składa się z kilku sieci LAN połączonych za pomocą przełączników i routerów, które łączą się, tworząc jedną sieć. Działają podobnie do sieci LAN, ponieważ użytkownicy z dostępem do sieci (przewodowej  lub  bezprzewodowej) może komunikować się bezpośrednio z innymi systemami w sieci.

Kolegium lub uniwersytet CAN można również nazwać „siecią mieszkaniową” lub „ResNet”, ponieważ mają do niej dostęp tylko mieszkańcy kampusu, na przykład studenci i wykładowcy.

Dwie główne zalety CAN to bezpieczeństwo i szybkość.

Bezpieczeństwo

W przeciwieństwie do sieci rozległej (WAN), CAN jest zarządzany i utrzymywany przez jedną jednostkę, taką jak kampus zespołu IT. Administratorzy sieci mogą monitorować, zezwalać i ograniczać dostęp do sieci. Zapory są zwykle umieszczane między CAN a Internetem do ochrony sieci przed nieautoryzowanym dostępem. Firewall lub serwer proxy mogą również służyć do ograniczania stron internetowych lub portów internetowych użytkownikom mającym dostęp.

Prędkość

Ponieważ komunikacja w sieci CAN odbywa się w sieci lokalnej, prędkości przesyłania danych między systemami w sieci są często wyższe niż typowe prędkości Internetu. Ułatwia to udostępnianie dużych plików innym użytkownikom w sieci. Na przykład może to zająć kilka godzin na przesłanie długiego filmu do kolegi przez Internet, ale transfer może zająć tylko kilka minut przez CAN.

UWAGA: CAN może również oznaczać „Corporate Area Network” lub „Controller Area Network”.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję CAN. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza CAN i jest jednym z wielu terminów technicznych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję CAN za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.