Strona główna : Warunki oprogramowania : Definicja zasobów cyfrowych

Zasób cyfrowy

Zasób cyfrowy to plik cyfrowy podmiot będący własnością osoby fizycznej lub firmy. Przykłady obejmują cyfrowe zdjęcia, filmy i piosenki. Aktywa te nie są materialne, co oznacza, że ​​nie są one fizycznie obecne. Zamiast tego są akta które rezydują Urządzenie pamięci masowej, na przykład komputer lokalny lub plik Oparte na chmurze sieć pamięci masowej.

Termin „zasób cyfrowy” przypisuje prawną własność i wartość plikowi cyfrowemu. Na przykład, jeśli zapłacisz 1.29 USD za pobranie utworu z iTunes, staje się zasobem cyfrowym, ponieważ jesteś właścicielem utworu. Wszelkie kupowane zdjęcia stockowe są zasobami cyfrowymi, ponieważ posiadasz prawa do użytkowania. Kupując oprogramowanie aplikacja, staje się zasobem cyfrowym, ponieważ posiadasz licencję na korzystanie z oprogramowania.

Ważny jest również „zasób cyfrowy” prawo autorskie prawo. Gdy jesteś właścicielem kupionego utworu lub filmu w Internecie, wydawca lub artysta nadal posiada prawa autorskie do treści. Oznacza to, że nie możesz kopiować, rozpowszechniać ani sprzedawać treści cyfrowych. Podobnie, masz prawa autorskie do zdjęć, które robisz ze swoim aparat cyfrowy or smartphone.

Zasoby cyfrowe i ustawa DMCA

W przeciwieństwie do aktywów materialnych zasoby cyfrowe można łatwo kopiować i udostępniać. Dlatego konieczne jest przypisanie praw do danych cyfrowych. Rząd Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę Digital Millennium Copyright Act (DMCA) w 1998 r., Która pomaga chronić dane cyfrowe i własność intelektualna. Kryminalizuje nieautoryzowane rozpowszechnianie treści cyfrowych chronionych prawem autorskim. Wymaga również od osób fizycznych i firm zaprzestania publikowania lub udostępniania danych cyfrowych po uzyskaniu informacji o naruszeniu praw autorskich. To prawo pomogło chronić technologię cyfrową głoska bezdźwięczna i unikalne treści w sieci.

UWAGA: Ponieważ dane cyfrowe są zapisywane w pliku dwójkowy format, zasoby cyfrowe to po prostu jedynki i zera zapisane na urządzeniu pamięci masowej. Może się to wydawać trywialne, ale miliony lub miliardy jedynek i zer mogą być używane do przechowywania wszystkich rodzajów treści cyfrowych, w tym Kod źródłowy, dokumenty, obrazy, filmy, strony internetowe i aplikacje. Są to wszystkie zasoby cyfrowe, które są prawnie chronione przez amerykańskie i międzynarodowe prawo autorskie.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję zasobów cyfrowych. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza zasób cyfrowy i jest jednym z wielu terminów związanych z oprogramowaniem w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję zasobów cyfrowych za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.