Strona główna : Warunki dotyczące sprzętu : Definicja DVD

płyta DVD

Oznacza „Digital Versatile Disc”. DVD to typ media optyczne służy do przechowywania cyfrowy dane. Jest tego samego rozmiaru co CD, ale ma większy pojemność przechowywania. Niektóre dyski DVD są sformatowane specjalnie do odtwarzania wideo, podczas gdy inne mogą zawierać różne typy plików data, Takie jak oprogramowanie programy i pliki komputerowe.

Oryginalny format „DVD-Video” został ustandaryzowany w 1995 roku przez konsorcjum firm elektronicznych, w tym Sony, Panasonic, Toshiba i Philips. Zapewnił szereg ulepszeń w stosunku do analog Taśmy VHS, w tym wideo o wyższej jakości, proporcje obrazu szerokoekranowego, niestandardowe menu i znaczniki rozdziałów, które umożliwiają przechodzenie do różnych sekcji w filmie. Płyty DVD można również oglądać wielokrotnie bez obniżania jakości wideo i oczywiście nie trzeba ich przewijać. Standardowa płyta wideo DVD może pomieścić 4.7 GB danych, co wystarcza na ponad 2 godziny wideo w rozdzielczości 720p rozkładZa pomocą MPEG-2 kompresja.

Dyski DVD są również używane do dystrybucji oprogramowania programów. Ponieważ niektórzy aplikacje i inne oprogramowanie (np obrazek kolekcje) są zbyt duże, aby zmieścić się na jednym dysku CD o pojemności 700 MB, dyski DVD umożliwiają rozpowszechnianie dużych programów na jednym dysku. Zapisywalne dyski DVD umożliwiają również przechowywanie dużej liczby plików i plików utworzyć kopię zapasową dane. Zapisywalne formaty DVD obejmują DVD-R, DVD + R, DVD-RW, DVD + RW, DVD-RAM. Podczas gdy różne zapisywalne formaty DVD powodowały wiele zamieszania i problemów z niekompatybilnością na początku XXI wieku, większość napędów DVD obsługuje teraz wszystkie formaty oprócz DVD-RAM.

Standardowa płyta DVD może pomieścić 4.7 GB danych, ale różne wersje oryginalnego formatu DVD mają większą pojemność. Na przykład dwuwarstwowy dysk DVD (który ma dwie warstwy danych na jednej stronie dysku) może przechowywać 8.5 GB danych. Dwustronny dysk DVD może pomieścić 9.4 GB danych (4.7 x 2). Dwuwarstwowy, dwustronny dysk DVD może pomieścić 17.1 GB danych. Większość formatów nie obsługuje większych formatów standalone Odtwarzacze DVD, ale można ich używać z wieloma komputerowymi płytami DVD dyski.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję DVD. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza DVD i jest jednym z wielu terminów sprzętowych w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję DVD za pomocną, możesz odwołać się do niej, korzystając z linków cytowania powyżej.