eGPU
Oznacza „zewnętrzny procesor graficzny”. EGPU to plik procesor graficzny znajdujący się poza komputerem. Jest podłączany za pomocą szybkiego połączenia, takiego jak Piorun kabel, który zapewnia wystarczający przepustowość do przetwarzania grafiki w w czasie rzeczywistym poza komputerem.
eGPU mogą być używane przez oba stacjonarny i laptop komputery. Jednak od komputerów stacjonarnych są one częściej podłączane do laptopów komputery często mają wewnętrzne gniazda rozszerzeń dla karty graficzne. W obu przypadkach celem eGPU jest zapewnienie podłączonej maszynie wyższej wydajności przetwarzania grafiki.
Konfiguracja eGPU wymaga czterech składniki:
- Komputer
- Obudowa eGPU lub adapter
- Karta graficzna (GPU)
- Kabel
Chociaż możliwe jest użycie podstawowego adaptera do podłączenia zewnętrznej karty graficznej, obudowy eGPU są częściej używane, ponieważ chronią GPU i zapewniają bardziej niezawodną wydajność. Obudowa eGPU zapewnia połączenie dla karty graficznej (np PCI Express slot) i ma interfejs do podłączenia do komputera, taki jak port Thunderbolt.
Większość obudów eGPU obsługuje kilka różnych modeli kart graficznych, co oznacza, że możesz zaktualizować kartę w dowolnym momencie. Podobnie jak w przypadku wewnętrznego GPU, procesor graficzny używany w eGPU musi być obsługiwany przez system operacyjny żeby pracować. Oznacza to, że może być konieczna instalacja sterowniki dla eGPU przed jego użyciem.
UWAGA: Apple dodał obsługę eGPU na poziomie systemu operacyjnego w macOS High Sierra 10.13.4, który został wydany 29 marca 2018 r.