Strona główna : Warunki oprogramowania : Definicja skalowania obrazu

Skalowanie obrazu

Skalowanie obrazu to proces zmiany rozmiaru pliku cyfrowy wizerunek. Zmniejszenie obrazu powoduje, że jest on mniejszy, a skalowanie w górę powiększa. Obie grafika rastrowa i grafiki wektorowej można skalować, ale dają inne wyniki.

Skalowanie obrazu rastrowego

Grafika rastrowa to plik bitmap obraz złożony z osoby pikseli. Przykłady obejmują JPEG i PNG pliki. Proces skalowania grafiki rastrowej jest również nazywany „ponownym próbkowaniem”, w którym piksele są mapowane na nową siatkę, która może być mniejsza lub większa niż oryginał matryca.

Zmniejszenie grafiki rastrowej może spowodować niewielki spadek jakości obrazu, ponieważ piksele są ściśnięte w mniejszej siatce. Kolory muszą być mieszane, a krawędzie często wygładzane przy użyciu procesu o nazwie anti-aliasing. Dobre skalowanie obrazu algorytm lub „skaler” zachowa większość szczegółów obrazu podczas zmniejszania obrazu. Im bardziej obraz jest skalowany, tym mniej szczegółów można zachować.

Skalowanie grafiki rastrowej również obniża jakość obrazu. Ogólnie rzecz biorąc, zwiększenie rozmiaru obrazu cyfrowego spowoduje, że będzie on wyglądał na rozmazany. Im większy obraz jest skalowany, tym bardziej będzie on niewyraźny. W celu wygładzenia krawędzi można użyć antyaliasingu, ale powiększony obraz nie będzie wyglądał tak wyraźnie, jak obraz oryginalny.

Skalowanie obrazu wektorowego

Grafika wektorowa, taka jak .SVG or .AI plik, składają się z punktów i linii, zwanych również ścieżkami. Te ścieżki można skalować w górę lub w dół bez utraty jakości. Zamiast mapować piksele na inną siatkę, skalowanie obrazu wektorowego po prostu przesuwa punkty w obrazie.

Ponieważ grafika wektorowa nie jest definiowana przez piksele, wydaje się ostra zarówno w małych, jak i dużych rozmiarach. Z tego powodu logo firmy i aplikacja Ikony są często projektowane jako grafiki wektorowe. Po opublikowaniu w oprogramowaniu aplikacja lub na stronie internetowej, obrazy można przeskalować do określonego rozmiaru, a następnie zapisać jako grafikę rastrową.

UWAGA: „Zwiększanie rozdzielczości wideo” to proces skalowania wideo w celu wyświetlenia o wyższej rozdzielczości. Celem jest, aby wideo o niższej rozdzielczości wyglądało ostro na wyższej rozkład. Na przykład wideo HD może zostać przeskalowane do 4K. Dobry algorytm skalowania w górę zachowa jak najwięcej szczegółów w wyższej rozdzielczości, ale nie może sprawić, że wideo będzie wyglądać tak ostro, jak wideo pierwotnie nagrane w 4K.

TechLib - słownik komputerowy Tech Lib

Ta strona zawiera techniczną definicję skalowania obrazu. Wyjaśnia w terminologii komputerowej, co oznacza skalowanie obrazu i jest jednym z wielu terminów oprogramowania w słowniku TechLib.

Wszystkie definicje na stronie TechLib są napisane tak, aby były dokładne pod względem technicznym, ale także łatwe do zrozumienia. Jeśli uznasz tę definicję skalowania obrazu za pomocną, możesz się do niej odwołać, korzystając z powyższych linków cytowania.